У Кіровоградській області грибний сезон набирає обертів

У Кіровоградській області грибний сезон набирає обертів

Осінь – чудова пора року, яка пропонує нам багато своїх дарів. Серед них – гриби. В нашій країні збір грибів є традиційною справою, а самі гриби – своєрідним харчовим продуктом. Однак під час грибного сезону в медичних закладах починають реєструвати випадки отруєнь грибами.

Гриби мають особливий хімічний склад. В них знаходиться велика кількість азотних речовин, білків, деякі вітаміни (В1, РР) та мінеральні речовини (фосфор). Але значна кількість клітковини та хітину, який не перетравлюється й затримує доступ травних соків, заважає засвоюванню грибів в організмі людини. Також необхідно відмітити, що гриби мають здатність всмоктувати з землі отруйні речовини: ртуть, свинець, цинк, миш’як та інші токсини.

Аналіз випадків отруєнь грибами за останні роки свідчить, що більшість отруєнь обумовлені вживанням пластинчатих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки. Отруєння також можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях, уздовж швидкісних трас.

За перше півріччя поточного року в Україні від отруєння грибами постраждало 43 особи (з яких 5 – діти), 3 людей померло (серед них 1 дитина). Всі випадки зареєстровано в побуті.

В Кіровоградській області з початку поточного року внаслідок споживання дикорослих грибів постраждало 3 особи. 2 жительки с.Дмитрівка Знам’янського району відчули себе недобре після споживання печериць, 1 мешканка с.Аджамка Кіровоградського району звернулася за допомогою після споживання невідомих грибів. Наразі з підозрою на отруєння дикорослими грибами госпіталізовано 15-річну мешканку с.Ясиноватка Олександрійського району, що споживала смажені печериці.

Головне управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області закликає дотримуватись заходів безпеки:

– Купуйте гриби тільки у відведених для продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), уникайте стихійних ринків. Збирайте і купуйте тільки гриби, які вам відомі.

– Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, вони не завжди відповідають дійсності.

– Не куштуйте сирі гриби на смак.

– Перевірте зібрані гриби вдома, всі сумнівні викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена землею, викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.

– Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.

– При обробці кип’ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

– Обов’язково вимочіть або відваріть умовно-їстівні гриби, які використовують для соління – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетеся гірких речовин, які вражають слизову оболонку шлунку.

– В жодному разі не пригощайте дітей, вагітних жінок та літніх людей.

– Ніколи не застосовуйте домашніх методів визначення отруйності грибів з використанням цибулі або срібної ложки – вони хибні. Срібло темнішає у взаємодії з амінокислотами, які є як в їстівних, так і в отруйних грибах, а колір цибулі змінюється під дією фермента тірозінази, яка є у складі всіх грибів.

Не збирайте гриби:

– якщо не впевнені, що знаєте їх, якими б апетитними вони не здавалися;

– поблизу транспортних магістралей, на промислових територіяї, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;

– невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення (бульба), оточене оболонкою;

– старі, в’ялі, червиві або ослизлі, з ушкодженою ніжкою;

– ніколи не збирайте пластинчаті гриби, під них маскуються отруйні;

– шампіньйони (печериці), у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка білого кольору.

Якщо після вживання грибів ви відчули себе погано або помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювання, головний біль, галюцинації, біль у животі):

– Негайно викликайте швидку допомогу. До її приїзду промийте шлунок 1-2 літрами слабкого сольового розчину. Пийте багато рідини.

– Навіть, якщо стан дещо покращився, обов’язково зверніться до найближчого лікувального закладу.

– Гриби, що залишилися, не викидайте, їх аналіз допоможе лікарям визначити отруту, що потрапила в організм.

– Не займайтеся самолікуванням. Чим більше токсинів потрапить у кров, тим тяжче буде протікати отруєння.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *